Lungau - Obertauern

Grosseck - Speiereck

Poloha

Lyžařský areál Grosseck - Speiereck získal své jméno podle dvou vrcholů, které jej tvoří. Hlavními nástupními místy na lyžování v tomto alpském středisku jsou obce Mauterndorf a St. Michael. Větší z této dvojice Mauterndorf se rozkládá přímo na úpatí 2.066 metrů vysoké hory Grosseck. Naopak menší vesnička St. Michael je k nalezení na opačné straně, pod vrcholkem Speiereck. Celý lyžařský areál Grosseck - Speiereck leží v centrální části rakouské oblasti Lungau. Jižně odtud, na hranici spolkových zemí Salcbursko a Korutany, se nalchází skiareál Katschberg - Aineck. Severním směrem se pak lyžaři dostanou do nejmenšího zdejšího lyžařského areálu Fanningberg.

Sjezdovky, lanovky a lyžařské vleky

Vyznavači alpského lyžování tu mají k dispozici přes 50 kilometrů sjezdovek všech obtížností. Na nich si budou moci celý den užívat kvalitní lyžování a věnovat se i dalším zimním aktivitám. Rychlou, bezpečnou a v neposlední řadě i pohodlnou přepravu až do výšky 2.400 metrů nad mořem tady zajišťuje 12 lyžařských lanovek a vleků. Na nejvyšším bodě tohoto skiareálu, ve výšce 2.400 metrů, se nachází vrcholová stanice lanovky na Speierecku. 2.4 kilometru nadmořské výšky nemusí na rakouské poměry vypadat nijak slavně a dokonce by se mohlo zdát, že Lungau může mít občas problémy se sněhem. Zdání však klame a opak je pravdou. Region nabízí svým návštěvníkům kvalitně připravené a dobře zasněžené sjezdové tratě od konce měsíce listopadu. Dobré podmínky pro lyžování tady pak panují obvykle až do Velikonoc.

Lyžování si užije skutečně každý

Na sjezdovkách, patřících do lyžařského areálu Grossecku - Speiereck, se určitě budou dobře cítit lyžaři všech výkonnostních úrovní. Vůbec nezáleží na tom, jaké má kdo schopnosti a lyžařské zkušenosti. Každý jedinec si tu totiž najde svou trať, která bude odpovídat přesně jeho požadavkům. V nabídce jsou totiž všechny obtížnosti sjezdovek. Začátečníci a také ti nejmenší lyžaři určitě využijí k zábavě zdejších 26 kilometrů modrých sjezdovek. Zkušenější sjezdaři pak zamíří za zábavou a potěšením ze sportovnější jízdy na 17 kilometrů červených sjezdovek. 7 kilometrů černých a technicky obtížných sjezdovek je pak určeno těm nejlepším jezdcům. Na ty nejmenší a také úplné začátečníky tu čekají cvičné louky, kde se budou moci bez obav seznamovat se základy lyžování. Milovníci jízdy v hlubokém sněhu určitě potěší svahy s čerstvým prašanem. A kdyby náhodou někomu lyžování na sluncem zalitých pláních během dne nestačilo, může využít umělého osvětlení na některých tratích a po západu slunce si dát nášup ve formě večerního lyžování.

Okolní panoramata

Příznivci dlouhých a až nekonečných sjezdů by si určitě neměli nechat ujít jízdu po 8.5 kilometru dlouhé trati z vrcholu Grosseck do údolí k obci Mauterndorf. Podobně prostorná a neméně slunná lyžařská runway vede také do vesničky St. Michael. Cestou dolů se před lyžaři otevírají nádherná panoramata okolních zasněžených hor. Začátečníci si určitě užijí spoustu zábavy na 4.5 kilometru dlouhé sjezdovce do Mauterndorfu. Většina její délky je vedena lesním průsekem skrze zimní zalesněnou krajinu.

Malí lyžaři jsou v Lungau vítáni

Nezapomenutelným zážitkem se pro děti je určitě dětský svět Smarty. Kousek od údolní stanice v obci Mauterndorf čekají na nejmenší a začínající sjezdaře prostorné cvičné louky. Lyžařský vlek ve formě pohyblivého koberce vyveze děti rychle a bezpečně vzhůru. Děti jsou tady pod vedením vyškolených lyžařských instruktorů zábavnou formou seznamovány se základy lyžování. Nudit se tady však nebudou ani děti, které zatím nelyžují. I bez lyží si tu totiž mohou kužívat nefalšovaných zimních radovánek. Pod dohledem dospělých se tu mohou bavit sáňkováním, jízdou na skluzavkách nebo budou stavět iglú. Rodiče, kteří si chtějí zalyžovat, mohou svěřit své nejmladší ratolesti do mini-klubu Smarty Alm. Zdejší indoor dětský svět, který je v provozu za každého počasí, se rozkládá na ploše 200 metrů čtverečních. Na děti tady čeká kupříkladu skákací hrad, spousta her, dětské kino, jesle, diskotéka pro děti a další možnosti zábavy. Smarty Alm ovšem není určen jen těm nejmenším dětem. V případě, že větší děti by třeba potřebovaly přestávku od lyžování, také tady mohou odpočívat. Zábava je tu zaručena pro každého.