Lungau - Obertauern

Fanningberg

Pohodový areál Fanningberg

Především na rodinné lyžování zaměřený skiareál Fanningberg leží nedaleko vesničky Weißpriach. Je nejsevernějším areálem v rakouské lyžařské oblasti Lungau. Lyžaři, kteří se rozhodli přijet na zimní dovolenou do Lungau a strávit ji lyžováním na Fanningbergu, se mohou těšit na slušných 30 kilometrů sjezdových tratí. Dopravní obsluhu zajišťují dvě centrální sedačkové lanovky. Tři lyžařské vleky se pak starají o dopravu lyžařů na menší vzdálenosti po skiareálu. Nabídka sjezdových tratí Fanningbergu zahrnuje 13 kilometrů technicky nenáročných tratí. Zbývajících 17 kilometrů jsou středně těžké sjezdovky pro pokročilejší sjezdaře či rodinné sjezdování. Díky svými širokým a prostorným svahům je Fanningberg mezi lyžařskou veřejností znám jako ideální rodinný skiareál, vhodný i pro lyžování méně pokročilých sjezdařů. Nudit se tady ale rozhodně nebudou ani zkušenější jezdci.

Dopravní infrastruktura

Hlavní dopravní tepnou na Fanningbergu je moderní 6-sedačková lanovka, pojmenovaná Samson. Ta začíná na okraji osady Fanningberg a své pasažéry vyveze na vrchol Schwandhöhe. Její vrcholová stanice lyží v nadmořské výšce 2.050 metrů. Rychlá a pohodlná vyhřívaná lanovka Zirbenjet dopravuje sjezdaře do vůbec nejvyššího místa tohoto lyžařského areálu. Tím je vrchol hory Fanninghöhe, jež se nalézá v nadmořské výšce 2.115 metrů. Po výjezdu lanovkou Zirbenjet mají sjezdaři na výběr hned několik možností, kudy se vydají zpátky do údolí. Mohou se pustit dolů kupříkladu po černé sjezdovce Weißpriach. Ta vede zpět k lanovce Zirbenjet. Další možností je modrý svah, který je přivede zpět k dolní stanici lanovky Samson.

Sjezdovky pro začínající lyžaře

Vedle dolní části sjezdovky na Fanningbergu, která si své modré označení plně zaslouží, tady mohou lyžaři, kteří chtějí jezdit na modře označených svazích, využívat ještě další dva lyžařské vleky, které obsluhují modré sjezdovky. Jeden z nich vozí pasažéry vzhůru po jižním svahu vrcholku Moserkopf. Ti pak sjíždějí zpět po stejnojmenném modrém sjezdu. Od horní stanice lanovky se dá také přes svah Moserkopf dostat zpět k lanovce Samson.

Terény pro pokročilé

I u spodní stanice lanovky Samson je vedeno několik kratších modrých a také červených tratí. Úplní začátečníci a celé rodiny s dětmi se tu mohou v klidu věnovat svému oblíbenému zimnímu sportu a pak se vracet zpátky do údolí na lyžích. Přitom se nemusejí obávat, že by museli absolvovat jízdu na obtížných a pro ně těžko zvládnutelných svazích. Nejdelší tratí skiareálu Fanningberg je již zmiňovaný, 3.5 kilometru dlouhý sjezd Moserkopf. Během jízdy tu lyžaři překonají výškový rozdíl více než 500 metrů. Na opačné straně je pak k nalezení místní technicky nejnáročnější svah. Na délku měří jeden kilometr a jeho výškový rozdíl činí čtvrt kilometru.

Běžky

Pro běžce na lyžích je v blízkosti skiareálu Fanningberg nejvhodnější oblast Mariapfarrer Lignitztal. Zdejší běžecký okruh je skvělou příležitostí, jak si mohou běžci v malebné přírodě oblasti Lungau užít a dokonale vychutnat svou oblíbenou zimní aktivitu. Stopy tady budou vyhovovat jak začátečníkům a rekreačním běžcům, tak i zkušeným sportovcům. Zajímavou atrakcí v údolí Lignitz je možnost vyzkoušet si laserový biatlon. Zájemci si tady mohou na vlastní kůži vyzkoušet, jaké pocity zažívají na trati biatlonisté.

Další možnosti zábavy

U restaurace Gamsstadl, která je v provozu pár desítek metrů od vrcholu Fanningberg, začíná sáňkařská dráha. Ta je v provozu jak během dna, tak též disponuje umělým osvětlením. Na saních se tady jezdí v místech, kudy vede letní 8.5 kilometru dlouhá přírodní cyklostezka. Návštěvníci Lungau, kteří mají rádi koně, mohou zkusit romantickou jízdu na koňmi tažených saních. Podobně jako v celém Rakousku, i tady se stále větší oblibě těší též výlety po okolí na sněžnicích. Značené stezky odtud vedou až do centra Mariapfarru. Daleko od rušných sjezdovek, v naprostém klidu, je procházka zdejší zimní krajinou skutečně jedinečná.