Lungau - Obertauern

Aineck - Katschberg

Kde skiareál Aineck - Katschberg leží?

Dva vrcholy, tvořící lyžařský areál Aineck - Katschberg, leží v oblasti Lungau v srdci rakouských Alp. Skiareál leží přímo naproti dalšímu ze zdejších lyžařských areálů jménem Grosseck - Speiereck. Nedaleko od sebe tu leží 2 obce, St. Margarethen a St. Michael. Ze St. Margarethen se dá dostat na vrcholek Aineck a z něj pak pokračovat dále na Katschberg / Tschaneck. Obec St. Michael je zase vstupní branou do lyžařského areálu Grosseck - Speiereck.

Z Ainecku se dá přejet na Tschaneck

Turisté, kteří si přijeli do Lungau užít aktivního zimního odpočinku a nejrůznějších zimních sportů mají v případě skiareálu Katschberg a Aineck 2 lyžařské vrcholy, které jsou navzájem propojeny lyžařskou houpačkou. Celkem se na obou vrcholcích nachází přes 70 kilometrů sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti. Požitkáře určitě potěší fakt, že minimálně dvě třetiny sjezdovek jsou tady vedeny po jižně orientovaných svazích hor. Začínající lyžaři a rodiny s dětmi se mohou těšit na 10 kilometrů modrých, technicky nenáročných sjezdovek. Pokročilejší sjezdaři tady mají k dispozici 40 kilometrů náročnějších, sportovněji laděných tratí. 20 kilometrů pak připadá na nejtěžší sjezdovky, na lyžařských mapách značených černou barvou.

Všichni si vyberou

Na poměry Rakouska se lyžařský areál Aineck - Katschberg řadí mezi středně velké. Bez ohledu na velikost si tu však každý najde sjezdovku, která mu bude maximálně vyhovovat a bude odpovídat konkrétním lyžařským schopnostem a zkušenostem. Příjemné lyžování si tady bezezbytku užijí jak zdatní a zkušení sjezdaři, tak i úplní začátečníci. Každy večer, když už je provoz lanovek ukončen, se na svahy vydávají sněžné rolby kvůli pravidelné úpravě. Vždy ráno jsou tak sjezdovky lyžařského areálu Katschberg - Aineck opět dokonale připravené. Dostatek přírodního sněhu po celou zimní sezónu zaručuje nejen odpovídající nadmořská výška zdejších skiareálů, ale v případě nepřízně počasí i moderní technologie zasněžování.

Lyžařská infrastruktura vysoké úrovně

Od městeček Katschberg a St. Margarethen, které leží na dně údolí, je vede na okolní svahy 16 moderních lyžařských lanovek a vleků. Ty přepravují sjezdaře a další sportovce na vrchol Tschaneck, jež se šplhá do výšky 2.030 metrů nad mořskou hladinu, a také vrchol Aineck, který leží v nadmořské výšce 2.220 metrů. Obě hory spolu tvoří skiareál Aineck - Katschberg. Se skipasem, který nese označení Lungo, se lyžaři dostanou do všech lyžařských středisek v Lungau. K těm dalším patří lyžařské areály Grosseck - Speiereck, Fanningberg a Obertauern. Všechny leží jen několik málo minut jízdy od obce St. Margarethen. Komu by se nechtělo mezi jednotlivými středisky cestovat vlastním vozem, může se spolehnou na zdejší skibusy. Ty přepravují lyžaře zcela zdarma.

Užijí si i zkušení sjezdaři

Kromě klasických sjezdových tratí je tu k nalezení i trať s permanentním slalomem. Ta je oblíbeným cílem dobrých lyžařů a třeba i zájemců o to, zkusit si jízdu na závodní trati. Sjezdaři pak mají možnost porovnat si své časy mezi sebou navzájem. Milovníci jízdy po dlouhých a táhlých tratí zase často jezdí po červeně značené trati, začínající u vrcholové stanice na Ainecku. Ta se vine ze samotného vrcholu až dolů do údolí, ke spodní stanici lanovky v St. Margarethen. Během jízdy po širokém a mimořádně dlouhém svahu si mohou lyžaři bezezbytku vychutnat též nádherný výhled na okolní zasněženou alpskou krajinu.

Děti jsou tady vítané

Také nejmladší lyžaři zažijí v lyžařské areálu Katschberg - Aineck kopu zábavu. Děti do dvou let, které ještě samy nelyžují, mají ideální podmínky pro výuku a též možnost seznámit se s dalšími svými v Kinderlandu na vrcholu Aineck. Děti si tu za starostlivého dohledu kvalifikovaných dospělých užijí spoustu zábavy. Kromě lyžování se tady děti baví malováním nebo třeba sáňkováním. Jednoduše tu mají spoustu možností, jak příjemným způsobem strávit čas, zatímco jejich rodiče lyžují, a rozhodně tu nebudou trpět nudou. Starší děti, které už mohou začít lyžovat, se pouštějí do objevování lyžování a prvních obloučků na lyžích v dětském světě Katschi na vrcholu Katschberg. Speciální dětský vlek tady vozí ty nejmenší lyžaře na zdejší cvičené dětské sjezdovky. Ty byly navrženy speciálně pro děti a jsou plné pohádkových postaviček a zábavných dětských překážek.

Běžky, zimní turistika a další aktivity

Ne každý, kdo během zimy cestuje do Lungau, sem jede kvůli sjezdovému lyžování. Jen několik stovek metrů od sjezdovek areálu Aineck - Katschberg je vedeno několik běžeckých tras. Ty jsou jak technicky nenáročné, tak i středně náročné. Vyznavači běžeckého lyžování na nich mohou prozkoumat blízké i vzdálenější okolí zdejších lyžařských středisek. K populárním aktivitám tu patří i zimní túry na sněžnicích skrze zasněženou krajinu. Skvělou zábavou pro malé i velké pak slibuje zdejší sáňkařská dráha, která je vybavena umělým osvětlením a má délku přes 1.5 kilometru.